Co konkretnie decyduje o przytulności domu/mieszkania?

Gdy przejrzeć jakiekolwiek oferty wynajmu i sprzedaży domów czy mieszkań, prawie zawsze trafimy na zdania typu: „Przytulnie urządzone mieszkanie.” albo „Bardzo przytulny dom”. Tylko powstaje pytanie – czy kryteria przytulności są w dzisiejszych czasach jednakowe dla wszystkich? I czym właściwie ta przytulność jest. W niniejszym artykule poszukamy odpowiedzi na to pytanie. Bo jeśli chodzi o domy i mieszkania, mamy do czynienia z całym mnóstwem określeń wartościujących i podkreślających poszczególne walory. Cóż, nie ma się dziwić. Jeśli chodzi o kryteria, którymi kierują się ludzie przy różnego rodzaju przestrzeniach – przytulne znaczy takie, w którym czujemy się dobrze. I teraz warto się zastanowić, czy są jakieś elementy wspólne dla osób o różnych gustach i preferencjach, które mogłyby decydować o przytulności?

Na pewno są dwa takie kryteria, mają ścisły związek z tym, w jaki sposób funkcjonujemy w różnych przestrzeniach. Po pierwsze – chodzi o jasne przestrzenie. To właśnie one, dzięki większej ilości światła, wydają się nam bardziej optymalne i naturalne, jeśli chodzi o spędzanie w nich czasu. W gruncie rzeczy, nie ma się czemu dziwić. Rzeczywiście jasne przestrzenie zdecydowanie bardziej przypadają do gustu wielu ludziom. Druga rzecz to właściwie kwestia samej przestrzeni. Większe i wyższe pomieszczenia, które nie powodują uczucia przytłoczenia, ewidentnie bardziej będą wpisywać się w kategorię przytulnych niż takie, w których czujemy się na przykład jakby sufit uciskał nam głowę.

Przejdźmy krok dalej. Tu już wchodzi rzecz o gustach. O gustach, czyli tak naprawdę o zupełnie indywidualnych kwestiach. Jedni wolą meble w stylu nowoczesnym. Inni będą stawiać na klasykę w drewnie, która niejednokrotnie wiąże się z zajmowaniem sporej ilości przestrzeni. Tak jest. No i jeszcze temat dodatków. Jedni w ogóle nie zwracają na nie uwagi. A inne osoby przeciwnie, od obecności dodatków, od pieczołowitego ich dobrania będą uzależniać swoje zadowolenie z aranżacji konkretnej przestrzeni. I nie ma tu co dyskutować, takie są fakty.

Czyli w zasadzie, im bardziej przytulne wnętrze, tym czujemy się w nim lepiej.

I to od poziomu detali, aż po całość wnętrz w poszczególnych pomieszczeniach. Kuchnia na przykład, jest bardziej przytulna wówczas gdy jest jasna. To szczególne pomieszczenie, w którym przecież nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki. To tez niejednokrotnie miejsce pełne rozmów. Warto zadbać o jej odpowiednią dekorację, np. poprzez dodatki, akcesoria czy ozdoby jak http://plakatynasciany.pl/dekoracje/plakaty-do-kuchni/. Tym samym, mając na uwadze, że najlepiej rozmawia się w miejscach, w których panuje dobra energia, będzie to najlepsza rekomendacja dla przebywania w konkretnym pomieszczeniu.

Warto też spojrzeć na wnętrza z takiej perspektywy.

Im lepiej coś sobie ułożymy, tym bardziej będziemy się tym potem cieszyć. Urządzanie wnętrz sprzyja kreatywności i tworzeniu sobie wymarzonych, idealnych warunków. Dzięki temu, będziemy jeszcze bardziej cieszyć się z tego,
o mamy. Nawet jeśli stopniowo i przez długi czas dążymy do wymarzonego rezultatu, i tak warto, każdy mały krok do większego celu jest tym bardziej pełen zadowolenia i satysfakcji, im mocniej rzeczywiście przybliża nas do końcowej, perfekcyjnej wizji. Wtedy na pewno docenimy każdy trud i godzinę, która upłynęła na wytrwałym budowaniu naszej najpiękniejszej, najlepszej wizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *