Jak układać różne rodzaje paneli podłogowych

Podłoga to jeden z ostatnich elementów podczas budowy domu. Jednym
z najpopularniejszych rozwiązań na jej wykończenie są panele podłogowe. Przede wszystkim są one łatwe w montażu i wyglądają estetycznie na każdej podłodze. Nadają się do większości podłoży, a ich różnorodne wzory i kształty sprawiają, że ich wybór jest przyjemnie trudny. Jeżeli już mamy wybrane panele, musimy zastanowić się jak je położyć, by wyglądały idealnie.

Popularne łączenie na zatrzask
Choć najczęściej ten rodzaj wykończenia podłoża kojarzymy z prostym i szybkim montażem, to nie wolno zapominać, że producenci oferują nam trzy różne metody ich łączenia. Pierwszą i najbardziej popularną jest tzw. metoda na „klik”. Są to różnego rodzaju systemy bezklejowe, działające na zatrzask. W takim wypadku potrzebujemy podstawowych narzędzi domowych, to znaczy młotka gumowego, miarki oraz specjalnego klocka do ich dobijania. Oczywiście, aby dopasować panele do naszej podłogi i wymiarów pomieszczenia musimy dysponować wyrzynarką lub piłą ręczną. Oprócz samych paneli musimy pamiętać
o podkładzie. Zwykle potrzeba folii wygłuszającej i stabilizującej panele oraz podkładu przeciw wilgoci. Panele montujemy za pomocą specjalnych wypustek, które w prosty sposób łączą się ze sobą tworząc prostą posadzkę. Pokój wykańczamy listwami przypodłogowymi.

Klasyczne łączenie na klej
Zdecydowanie trudniejsza i dłużej trwająca metoda łączenia paneli podłogowych. Panele przeznaczone do klejenia posiadają specjalne wypusty w których umieszczę się dedykowany im klej. Oprócz tak samo przygotowanego podłoża, jak w przypadku paneli zatrzaskowych, musimy dysponować specjalnymi zaciskami. Na początku układamy dwa, trzy rzędy paneli, aby zobaczyć czy dobrze docięliśmy odpowiednie elementy i czy wszystko układa się tak, jak powinno. Następnie możemy przystąpić do ich klejenia. Później zaciskamy panele, eliminując szczeliny, i czekamy około 20 minut, aż klej zwiąże. Następne warstwy kleimy już bezpośrednio, a po skończonej pracy zaciskamy panele. Całkowite wyschnięcie kleju potrwa około 15 godzin.

Panele łączone specjalnymi gumkami
Najmniej popularny i najrzadziej dostępny rodzaj paneli podłogowych. W tym przypadku ich krawędzie mają specjalnie wyprofilowany rynienki, w które musimy włożyć dwa rodzaje gumek – niebieską, a na niej brązową. Będą one stanowiły specyficzny rodzaj „fugi” między panelami dodając wrażeń estetycznych. Jest to najtrudniejszy model kładzenia paneli podłogowych i zwykle potrzebny jest do tego specjalnie przeszkolony zespół. Trudność polega na wyciskaniu odpowiedniego koloru gumek tak, aby kolor niebieski zawsze pozostał niewidoczny, a przy tym, aby skutecznie chronił podłogę przed wilgocią.

Panele podłogowe to najpopularniejsze wykończenie podłogi w Twoim domu. Dzięki łatwości montażu i wyglądowi mogą być używane w wielu miejscach i na niemal każdej powierzchni. Ich wytrzymałość zależy od grubości i stopnia ścieralności, ale nawet najsłabsze panele powinny odznaczać się wytrzymałością na poziomie przynajmniej 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *