Salon z kuchnią – wady i zalety

Jedni lubią, kiedy każde pomieszczenie jest zupełnie odosobnione z opcją zamknięcia drzwi. Drudzy wolą, gdy mieszkanie jest bardzo przestronne i pozbawione zbędnych ścian. Wielu marzy o salonie połączonym z kuchnią. Tylko – czy to na pewno jest dobry pomysł? Jakie są wady i zalety takiego sposobu urządzenia tych dwóch, a właściwie jednego pomieszczenia?

Salon i kuchnia w jednym – wady

Salon i kuchnia to zwykle jedno wielkie pomieszczenie, a jedno od drugiego jest oddzielone tylko granicą przejścia z płytek na panele lub po prostu meblami. Podstawową wadą takiego połączenia jest to, że w kuchni nie trudno o bałagan. Sterta brudnych naczyń nie wygląda najlepiej. Kiedy przyjmujemy gości w salonie i międzyczasie przygotowujemy im posiłki, tworzy się nieporządek. Przecież nikt nie będzie w tym czasie zajmował się zmywaniem naczyń, kiedy tyle jest czystych. Kolejna sprawa to to, że wszystkie zapachy, te przyjemne i dość przykre, przechodzą bez problemu do salonu, w którym przyjmujemy gości. Salon, który mógłby przecież posłużyć do tymczasowego zamieszkania dla gości ze względu na rozkładaną kanapę i dużą powierzchnię na umieszczenie materaców, staje się mniej praktyczny. Otwarta przestrzeń to mniej prywatności, gdy domownicy o wczesnej godzinie zaczynają krzątać się po kuchni.

Salon z kuchnią ma też swoje zalety

Czasem warto połączyć salon z kuchnią, bo lepiej stworzyć jedną większą przestrzeń, niż dwa ciasne pomieszczenia. Ściana to zawsze pewne ograniczenia. Wystarczy wykonać odpowiedni projekt, aby móc urządzić te dwa pomieszczenia w jednym praktycznie i komfortowo. Poza tym dziś kuchnie i salony łączone w jedno pomieszczenie są dość popularne i modne. Wielu ludzi decyduje się na ten krok, aby stworzyć nowoczesne mieszkanie czy dom. Na pewno połączenie kuchni z salonem to też oszczędność materiałów. Nie trzeba budować ścian, malować ich, a tym bardziej montować drzwi. Fajne jest też to, że przygotowując posiłki w kuchni, można włączyć telewizor w salonie i jednocześnie oglądać ulubiony serial czy program. W ten sam sposób rodzice też mają oko na swoje dzieci, które zajmują się oglądaniem bajek, podczas gdy oni sami robią coś w kuchni.

Dla kogo kuchnia z salonem?

Kuchnia połączona z salonem na pewno pasuje dla rodzin, które lubią przestrzeń, a także mają swoje własne pokoje, dzięki czemu mogą jeden z nich pozbawić prywatności. Takie połączenie na pewno docenią ci, którzy lubią nowoczesny styl urządzania mieszkań.

Podsumowując, połączenie kuchni i salonu ma swoje wady i zalety. Każdy też ma swoje własne oczekiwania, więc jeden lubi ten styl, drugi nie za bardzo. Jedno jest pewne, ścianę zawsze można dobudować, a jeżeli zostanie odpowiednio wykonana, nawet zburzyć. Warto jednak przemyśleć tę sprawę już na początku, na etapie projektowania domu, aby później mieć tę alternatywę małej przebudowy. Nie można w tej kwestii nic konkretnego doradzić. Każdy musi sam ustalić to, czego potrzebuje i podjąć ostateczną decyzję. Warto właśnie rozważyć to pod kątem analizy zalet i wad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *