Wielu stylistom wnętrz wydawało się, że moda na tapety przeminęła z końcem ostatniej dekady minionego wieku.
Jak było w latach 90’?
W latach 90’ bowiem na próżno było szukać wnętrz, które nie noszą śladów tapet. W holach i korytarzach królowała drewniana okleina, w łazienkach ceramika z roślinnymi motywami, zaś salony oraz sypialnie prezentowały krajobrazy i pejzaże, którymi mniej, bądź bardziej starannie oklejano centralne ściany. Trend polegający na zastosowaniu tapet w dekoracji wnętrz powrócił i to ze zdwojoną siłą. Producenci oferują szeroką gamę rozwiązań w postaci nowoczesnych tapet 3D oraz wielu innych materiałów cechujących się wytrzymałością i niebanalną estetyką.
Słów kilka od Klaudii
W ciekawy sposób o zastosowaniu współczesnych tapet opowiada aranżerka – Klaudia Skoczylas :
„Jak wiemy każdy ze stylów – również tych współczesnych zainspirowany jest danym okresem historycznym. Owa epoka odciska swe charakterystyczne cechy zwłaszcza w kwestii dekoracji ściennych. Przykładem owych odwzorowań są współczesne tapety, które zdecydowanie wypierają przebrzmiałe obrazy. Tapety dekoracyjne dzielimy na trzy podstawowe kategorie – historyczne, pałacowe oraz nowoczesne. To właśnie te pierwsze czerpią najwięcej z minionych epok. Jakie motywy najczęściej prezentują tapety? Przede wszystkim są to wzory secesyjne – bogate, wijące się kompozycje kwiatów oraz liści, które wyglądają ujmująco zwłaszcza w przypadku współczesnych tapet materiałowych…”
Aktualne trendy wnętrzarskie najczęściej propagują tapety w stylu orientalnym inspirowane motywami tamtejszych roślin. Nie sposób nie zauważyć, iż są one nader wyraziste, dlatego idealnie komponują się z wnętrzami minimalistycznymi. Duży wybór tapet i ozdób wnętrz dostępny na obrazynasciany.pl lub dekorolka.pl. To właśnie ów minimalizm jest cechą charakterystyczną współczesnych prądów stylistycznych. Na przeciwnym biegunie znajdują się tapety stonowane – zazwyczaj jednobarwne z subtelnym akcentem graficznym. Paleta barw tego rodzaju tapet zawierających często rozmyte wzory jest ściśle określona – beż, biel, łosoś, błękit, seledyn, odcienie szarości oraz subtelna żółć. Aspekt estetyczny w przypadku owego rodzaju tapet to jedno, ale ważną kwestią jest również fakt, iż pastelowe odcienie zwiększają optykę danego pomieszczenia dając mieszkańcom więcej przestrzeni. Właśnie dlatego tapety stonowane zaleca się stosować w przypadku salonów zlokalizowanych w niewielkich mieszkaniach.
Kolory tapet oraz ich znaczenie
Tapety ścienne występujące w żywych kolorach nadają wnętrzom dynamiki i wyrazistości. Bardzo silnie oddziałują na nasze zmysły, dlatego są znakomitą propozycją dla osób zdecydowanych i odważnych. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie ostre kolory, ale także kontrasty kreowane na zasadzie nietypowych zestawień. Aktualny – jesienno-zimowy trend opiewa w zestawienie koloru bordowego z różem oraz pomarańczy z czerwienią. Aby tego typu rozwiązanie nie było męczące dla mieszkańców należy zaaranżować wnętrze w taki sposób, by zarówno meble, jak i wyposażenie dekoracyjne pozostało stonowane i minimalistyczne. Taki kontrast sprawdzi się znakomicie w przypadku wnętrz awangardowych oraz abstrakcyjnych.