Rosnące rachunki za ogrzewanie oraz energię elektryczną skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Jednym z ekologicznych i ekonomicznych sposobów na pozyskiwanie ciepła, który cieszy się coraz większą popularnością, jest pompa ciepła. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jak działa i dlaczego warto się na nią zdecydować.
Jak działają pompy ciepła?
System grzewczy pompy ciepła składa się z trzech elementów: systemu źródła ciepła, pompy oraz systemu dystrybucji i przechowywania energii. Urządzenie działa na tych samych zasadach co lodówka. Jednak w przeciwieństwie do niej pobiera ciepło z zewnątrz i oddaje do wnętrza. W przypadku nowoczesnych pomp to właśnie system dolny odbiera energię ze środowiska naturalnego i następnie przekazuje je do instalacji naszego domu.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Pompy ciepła można podzielić ze względu na dolne źródło. Na rynku można znaleźć zatem pompy powietrzne, gruntowe i wodne. Pierwsza z nich opiera swoje działanie na wentylatorze, który ułatwia przepływ gazu przez wymiennik. Następnie jest obierany przez czynnik chłodniczy. W zależności od wybranej technologii dostępne są pojedyncze jednostki w typie monoblok oraz split, składające się z dwóch modułów – wewnętrznego i zewnętrznego.
Najpopularniejsze w naszym kraju są pompy gruntowe, pobierające energię z gruntu. W zależności od rodzaju instalacji wyróżniamy kolektory i sondy, które opierają się kolejno na systemie poziomym i pionowym. Wykorzystują przy tym fakt, iż temperatura gleby utrzymuje się na stałym poziomie od 0 do 8 stopni.
Dlaczego warto wybrać nowoczesne pompy ciepła?
Pompy De Dietrich to uniwersalne urządzenia, które mogą pracować zarówno zimą, jak i latem. Dobrze skalibrowane mogą z powodzeniem stać się jedynym źródłem ciepła w domku jednorodzinnym. Są przy tym w pełni ekologiczne. Podczas pracy nie wytwarzają zanieczyszczeń, popiołu ani dymu. Czerpią przy tym z naturalnych i odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby świadomych i nowoczesnych konsumentów.
Ponadto pompy ciepła są bezobsługowe. Dzięki temu nie tylko pozwalają na wygodne użytkowanie, ale także nie generują zabrudzeń w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców na paliwa stałe. Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, dzięki czemu początkowa inwestycja bardzo szybko się zwraca. Warto przy tym zaznaczyć, iż jest to zakup na wiele lat, który znacznie podnosi wartość nieruchomości. Jej żywotność szacuje się na nawet 30 lat. Zajmuje przy tym mało miejsca i jest w pełni bezpieczna. W przeciwieństwie do pieców gazowych nie jest obarczona ryzykiem wybuchu.