Suporeks i jego zastosowanie

Beton komórkowy zwany jest także zwykle suporeksem, siporeksem, gazobetonem, co dobrze oddaje jego budowę oraz charakteryzuje cechy i wartości produktu. Na świecie wytwarzany jest od przeszło stu lat, w Polsce od przeszło 60. Większość użytkowników kojarzy beton komórkowy z bloczkami. To wielokrotnie wykorzystywane składniki. Dostępne są także odmienne – nadproża, płytki oraz kształtki, jakie pozwolą w niezwykle łatwy sposób tworzyć rozmaitego typu budynki.

Elementy betonu komórkowego.

Podstawowy element betonu komórkowego to lepiszcze integrujące inne elementy. Są to wielokrotnie cement oraz wapno w różnorodnych częściach. W pewnych formułach wykorzystuje się jedynie wapno. Jednakowo istotne jest kruszywo (piasek i popioły lotne) gwarantujące optymalną odporność betonu. Jeżeli kruszywem jest tylko piasek, występuje suporeks zwany często białym. Beton szary ma w składzie również popioły lotne. Za stworzenie pęcherzyków gazu odpowiada spulchniacz, więc proszek czy pasta aluminiowa.

Na co oddziałuje gęstość betonu komórkowego?

Najistotniejszą – z punktu widzenia przedsiębiorcy – własnością, jaka pochodzi z gęstości, jest wskaźnik przekazywania ciepła λ (lambda). Im jest on mniejszy, tymże artykuł lepiej oddziela własny budynek przed zimnem oraz pozwoli zmniejszyć rachunki za ocieplanie. Betony komórkowe o małych gęstościach mają najlepsze wartości wskaźnika lambda, dlatego niezwykle dobrze nadają się do zastosowania w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym.

Suporeks oraz jego wartości

Bloczki to najpopularniejsza forma, w której jest beton komórkowy. Bowiem na świecie ów artykuł budowlany jest stosowany od przeszło 100 lat, doczekał się także pozostałych określeń, np. suporeks lub gazobeton. Nazwy owe nie są przypadkowe – odnoszą się do wartości betonu. Inwestorzy indywidualni oraz deweloperzy mogą dobierać pośród betonowych bloczków o rozmaitej gęstości. Mniejsza sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczą się wartości cieplne. Beton o większej gęstości jest niezwykle odporny.

Szybsza budowa domu

Budowę ułatwia wielkość bloczków. Składniki mają duże rozmiary. Dzięki temu stosuje się znacznie mniej modułów oraz zaprawy do budowania, w stosunku do ścian z cegieł czy bloczków ceramicznych. Dla zestawienia: do stworzenia metra kwadratowego ściany jednowarstwowej użyjemy 7 bloczków z betonu komórkowego lub 16 pustaków ceramicznych. Budowę umożliwia także dostępność bloczków, płyt stropowych modułów nadprożowych oraz wieńcowych w pełnej palecie kształtów oraz wzorów i systemy łączeń na pióro oraz wpust, natomiast też zaczepy umożliwiające przenoszenie.

Polecamy: https://czasnaherbate.net/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *