Jak wybrać zasilacz do komputera?

Dobrze dobrane podzespoły i komponenty wewnętrzne sprzętu komputerowego mogą znacznie poprawić wydajność pracy naszego komputera stacjonarnego. Wiele osób w dużej mierze przykłada wagę do odpowiedniej karty graficznej, procesora, wielkości kości pamięci RAM czy rodzaju dysku twardego. Bardzo często zapominają jednak o naprawdę istotnym komponencie, bez którego działanie komputera stacjonarnego byłoby niemożliwe. Jest nim odpowiedni zasilacz, którego dobre dopasowanie zapewni nam nie tylko wydajniejszą pracę wewnętrznych komponentów, ale również bezpieczeństwo sprzętu komputerowego, oraz samych danych wewnętrznych.

Moc zasilacza

Kupując nowy zasilacz do naszego komputera, najważniejszym parametrem jest dobranie jego mocy do pozostałych podzespołów komputerowych. Moc określa ilość energii elektrycznej pobranej z sieci, jaką będzie zużywał do pracy i zasilenia komponentów. Pamiętajmy, że moc zasilacza rozłożona jest na wszystkie linie, toteż w rzeczywistości będzie on zużywał mniej niż wskazuje na to podana przez producenta moc nominalna. Jeśli jednak zależy nam na dobraniu idealnej mocy zasilacza do pozostałych komponentów, najlepszym rozwiązaniem jest zsumowanie zapotrzebowania energetycznego wszystkich podzespołów.

https://lores.pl/ – największy wybór rajstop w sieci.

Chłodzenie zasilacza

Chłodzenie to kolejny bardzo istotny parametr zasilacza, który zapewnia bezpieczeństwo jego użytkowania i wydajną pracę. Dzięki chłodzeniu zasilacz jest w stanie pracować w wysokich temperaturach, a sam nie przegrzewa się. Na rynku dostępne mamy trzy rodzaje chłodzenia. Pierwszym z nich jest chłodzenie aktywne, czyli tak zwany wentylator. Zazwyczaj stosowany jest w urządzeniach z dużym poborem mocy. Jeśli zależy nam na jego cichej pracy, warto wybrać ten z większą średnicą. Kolejnym rodzajem chłodzenia jest chłodzenie pasywne czyli takie, które nie zawiera wiatraków. Ostatnim jest chłodzenie półpasywne, czyli takie, które zawiera oba wyżej wymienione rodzaje. W zaistniałej konieczności wewnątrz komponentu wentylator uruchamia się automatycznie umożliwiając szybsze ochłodzenie zasilacza i wydajniejszą pracę.

Przy współpracy z elektromaniacy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *