Hotele to miejsca wielu przygód. Nie ma się co dziwić, że filmowcy lubią prowadzić fabuły właśnie w takich miejscach. Każdy film przedstawia inną rolę hotelu, a wydarzenia, które maja tam miejsce są bardzo istotne. Im większy jest hotel, tym wydarzenia w nim mają większy rozmach. Przyjrzyjmy się, jaką rolę odgrywa hotel w poszczególnych propozycjach filmowych.
Grand Budapest Hotel
Film stworzony i wyreżyserowany przez Wesa Andersona opowiada o konsjerżu, który swoją perfekcyjnością prowadził ogromny hotel i dbał o niego w każdym calu ze względu na romans z właścicielką, która umiera i przepisuje w spadku swojemu kochankowi obraz warty fortunę. Gustav wraz ze swoim nowym podopiecznym zabierają obraz i ukrywają w hotelu. Krewny denatki chce za wszelką cenę go odzyskać i dochodzi do strzelaniny w hotelu. W międzyczasie Gustav trafia do więzienia, z którego ucieka przy pomocy młodego boy’a- Zero. Z uwagi na łapankę imigrantów Gustav próbuje uratować swojego przyjaciela i zostaje zastrzelony. Zero poprzez szacunek do swojego zmarłego już mentora przejmuje hotel i kontynuuje jego politykę pomimo braku gości i upadłej renomie obiektu. Obsada filmu jest bardzo imponująca. Zaangażowano do głównych ról Ralph’a Fiennes’a i Tony’iego Revolori’a. Towarzyszą im Adrien Brody, Edward Norton, Willem Dafoe, Mathieu Amalric i Saoirse Ronan. W tym filmie hotel jest budynkiem pełnym czci i pasji co do jego prowadzenia. Jest pokaźnie duży w charakterystycznym, pudrowo- różowym kolorze. Ma wykwintną renomę i jest kulturą samą w sobie, przeznaczony tylko dla wybranych z najbogatszej warstwy społecznej. Goście są traktowani z należytym szacunkiem i profesjonalizmem.
Lśnienie
Tytuł tego filmu budzi grozę nawet, jeśli się go nie oglądało. Tutaj kończy się różowa idylla Grand Budapest Hotel, a zaczyna horror i strach. W mediach bardzo symboliczny jest obraz zmasakrowanych bliźniaczek w korytarzu hotelowym. Jest to kadr właśnie z tego filmu. Dzieło opowiada o trzeźwiejącym alkoholiku, który dostał pracę jako zimowy stróż w hotelu. Jako, że w tym czasie hotel nie funkcjonuje, Jack ma nadzieję złapać inspiracji, by spełnić się jako pisarz. Niestety, w trakcie jego pobytu Jack zaczyna widzieć duchy i przeżywa niewyobrażalny strach, który doprowadza go do obłędu. W 1980 film ten początkowo zniesmaczył krytyków. Z czasem Jack Nicolson- aktor głównej roli, i sam film zdobily serca widzów o mocnych nerwach. Tutaj symbol hotelu jest jaskrawo inny, niż ten przedstawiony wcześniej. Hotel jest miejscem strachu, grozy, genezą zła i równoznacznikiem nieszczęścia.
Hotel 52
Hotel 52 to polski serial, który przedstawia życie luksusowego hotelu od kuchni. Ukazuje perypetie pracowników, ich zmagania z pracą w świetle ich prywatnego życia i trudy, z którymi muszą się mierzyć. W każdym odcinku pojawiają się nowe wątki, które wprowadzają goście hotelowi. Raz rozgrywa się dramat rodziny w sytuacji kryzysowej, dochodzi do zdrad, morderstw, napadów, romansów… Szczęśliwych i pechowych zdarzeń nie sposób zliczyć. Serial trochę jaskrawo, ale celnie ujawnia, jak ciężka jest praca w branży hotelarskiej. Do tego serialu obsadzono masę młodych i świeżych aktorów, ale towarzyszą im takie sławy jak Magdalena Cielecka, Weronika Rosati, Magdalena Stużyńska-Brauer, Lucyna Malec, Filip Bobek i wiele, wiele innych.
Przy współpracy z https://www.wszystko-do-hotelu.pl/.