Trendy, moda, gusta zmieniają się dynamicznie i z roku na rok wyznaczają kolejne must-have’y i kicze. Każdy, kto podąża za nowinkami wie, co jest jeszcze dobre, a co już passe. Jeśli skupimy się na aranżacji wnętrz jest to wyjątkowo delikatna dziedzina, która musi być dokładnie przemyślana tak, aby sprawdziła się na dłużej. Uniwersalność i ponadczasowość jest tym, czego warto się trzymać, jednak nie należy uciekać od modernizmu. Są jednak dekoracje i pomysły na wnętrza, od których należy odejść.
Miedź
Kiedyś dekoracje w kolorze miedzi wyznaczały poziom naszego wnętrza. Przez wiele lat były modne i można było nimi udekorować wybraną przestrzeń. Dziś jest to motyw, który ewidentnie się przejadł, świadczy o zacofaniu i braku smaku estetycznego. Błędem, którym podążali ludzie było wykorzystywanie elementów wykonanych z podrobionego tworzywa, który wyglądał tandetnie. Taki sam los dzieli z miedzią mosiądz.
Marmur
Marmur Jest to materiał bardzo bogaty i kiedyś świadczący o luksusie. Miał wiele unikalnych wzorów, którymi chętnie dekorowano schody, czy ściany. Niestety wykorzystanie tego kamienia doprowadziło do przerostu formy nad treścią. Marmur zamiast stanowić dekorację stał się motywem wiodącym, który odebrał uroku temu kamieniu. Następcą tego materiału jest srebrny trawertyn lub ciemny onyks.
Napisy na ścianach
Jeszcze niedawno napisy na ścianach, eleganckie motto nad kanapą, czy płaskie lampy z wymiennymi literkami były ikoną nowoczesności. Ten trend jednak nie zachował się na długo. Epokę plakatów, obrazków, inspirujących treści mamy już za sobą. Wyglądają dziecinnie i odbierają styl ponadczasowemu wnętrzu.
Otwarta przestrzeń
Niby nie ma nic złego w optycznym powiększaniu wnętrza. Jeśli mamy do czynienia z małym metrażem, to nie warto od tego uciekać. Jednak moda kieruje się na minimalizm i kameralność. Małe pomieszczenia są przytulne i dają poczucie bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, postawmy na swój komfort psychiczny i otulmy się ciepłym wnętrzem, a nie jasnym i szklanym elementom, które będą budziły problem kalkulacji przestrzennej.
Beton
Betonowe, industrialne wnętrza jeszcze nas nie opuszczają. Jest to jednak motyw surowy i zimny, a designerzy kierują się w stronę ciepła. Postawienie na ściany z szarego betonu jest mało elastyczne i zamyka nas w jednym charakterze projektanckim. Przytulne wnętrze jest ponadczasowe i bardziej elastyczne na modowe zmiany i nowe dodatki. Podsumowując – istnieje wiele motywów i elementów, przez które nasze mieszkanie przestaje być atrakcyjne, a staje się wstydliwe. To, czy postanowimy być niewolnikami mody, którzy co rok będą zmieniać kolor ścian i mebli będzie naszą decyzją. Jeśli jednak cenimy sobie styl, ale i stabilizację, warto postawić na modny uniwersalizm, który dzięki wysmakowanym dekoracjom odświeży nasze wnętrze i poprawi samopoczucie.
Współpraca: https://artpasaz.pl/.